گیاهان هوشمند برای محل کار سالم و پویا

”  گروه تبلیغات فضای سبز”(Smartlandscape)

هوای تازه در محیط کار

شرکت سوئیسی «Oxygen at Work»، با استفاده از مفاهیم بصری جذاب گیاهان و حسگرهای هوشمند، بهبود کیفیت هوای داخلی دفاتر را به ارمغان می‌آورد. بهبود کیفیت هوا در محیط کار، موجب رضایت مشتریان و افزایش بهره‌وری کارمندان می‌شود. هم‌چنین دفاتر به دلیل کاهش زمان اجرای سیستم‌های تهویه، در هزینه‌های انرژی نیز صرفه‌جویی می‌کنند.

کیفیت هوا و راندمان انرژی همواره به یک‌میزان موردتوجه قرار نگرفته‌اند. در سال‌های اخیر، مشوق‌های مربوط به بهره‌وری انرژی پاک، توسعه ساختمان‌های عایق حرارتی را تسهیل کرده‌اند. لذا برای سیستم‌های گرمایشی، تهویه و تهویه مطبوع (HVAC)، به انرژی کمتری نیاز است. بااین‌حال، غلظت آلاینده‌های هوا می‌تواند حتی در چنین ساخت‌وسازهایی (تهویه مطبوع مدرن) تهدیدی جدی برای سلامتی انسان محسوب شود. از طرف دیگر اگرچه، افزایش سطح آلودگی هوا و پیرو آن افزایش آگاهی در مورد مسائل بهداشتی ناشی از هوای آلوده، تمرکز صنعت تهویه مطبوع را در بهبود عملکرد کیفیت هوای داخل خانه تغییر داده است اما پیشرفت چشمگیری در مسئله راندمان انرژی حاصل نشده است؛ بنابراین، به‌کارگیری تهویه مطبوع داخلی غالباً به دلیل هزینه‌های زیاد نگهداری و مصرف انرژی بالا، به‌طور قابل‌توجهی محدود می‌شود.

توانایی طبیعت برای بهبود کیفیت هوا در محیط داخلی

گیاهان طبیعی به‌طورکلی دو ویژگی بیولوژیکی دارند که ازنظر تئوری برای محیط داخلی بسیار مفید هستند:

  1. گیاهان می‌توانند ضمن جذب اکسیژن و آلاینده‌های موجود، هوا را تمیز کنند.
  2. گیاهان موجب افزایش رطوبت هوا می‌شوند.

اگرچه مطالعات جدید ناسا (NASA) بیانگر ویژگی‌های فوق بوده‌اند، اما تأثیر گیاهان در تهویه هوای ساختمان‌ها به‌طور دقیق موردمطالعه و آزمایش قرار نگرفته است و تاکنون در زمینه بهبود کیفیت هوای داخلی پیشرفت چندانی حاصل نشده است. گیاهان خانگی معمولاً بر اساس ویژگی‌های بصری انتخاب می‌شوند تا ویژگی‌های فیزیولوژیکی که ظرفیت آن‌ها را برای حذف آلاینده‌های هوا نشان می‌دهد.

بهره‌برداری از پتانسیل‌های گیاهان با سنسورهای هوشمند

”  گروه تبلیغات فضای سبز”(Smartlandscape)

با استفاده از پلتفرم‌های ابری محیط‌زیست (Environment-as-a-service)، شرکت Oxygen at Work با ادغام پتانسیل گیاهان و استفاده از حسگرهای، میزان تأثیر گیاهان طبیعی در پاک‌سازی هوای محیط را مشخص می‌کند. به‌منظور دستیابی به بهترین نتایج ممکن در مورد بهبود کیفیت هوا، این شرکت سوئیسی اطمینان می‌دهد که فقط گیاهان دارای عملکرد تهویه عالی ازنظر علمی می‌توانند بسیاری از آلاینده‌ها را از هوا جذب کرده و رطوبت محیط را افزایش دهند. این شرکت برای نمایش عملکرد گیاهان در تهویه هوا، یک سیستم اطلاعاتی زنده از کیفیت هوا طراحی کرد. این امر به مشتریان اجازه می‌دهد تا کیفیت مقادیر مختلف هوای موردنیاز برای داشتن یک محیط کار سالم را بر روی یک صفحه‌نمایش مشاهده کنند. علاوه بر آن، مشتریان یک نمایه کلی درباره میزان صرفه‌جویی در مصرف انرژی و تغییرات کربن دی‌اکسید دریافت می‌کنند که می‌تواند برای گزارش سالانه مصرف انرژی شرکت نیز استفاده شود.

درحالی‌که ایده اولیه این کسب‌وکار و مفاهیم گیاه‌شناسی مبتنی بر مطالعات علمی ناسا بود، درعین‌حال این شرکت سوئیسی پایه و اساس نظریه خود را نیز بناکرده است. مانوئل وینتر (Manuel winter)، مدیرعامل شرکت توضیح می‌دهد: «امروز ما عمدتاً از داده‌های خودمان برای پیشبرد پروژه‌هایمان استفاده می‌کنیم. ما در هر اتاقی حسگرهای پیشرفته قراردادیم و مکان هر گیاهی را مشخص کردیم و از اطلاعات زیادی همچون ویژگی‌های اتاق، تعداد، نوع و موقعیت دستگاه‌ها در اتاق، داده‌های آب و هوایی و بسیاری موارد دیگر بسته به وضعیت محیط استفاده می‌کنیم.»

بر اساس داده‌های مستقل، شرکت مذکور الگوریتمی را ایجاد کرد که به‌طور خودکار پیشنهادهایی را برای بهبود کیفیت هوای اتاق ارائه می‌دهد. به‌عنوان‌مثال، دفاتر می‌توانند با استفاده از سیستم تهویه مطبوع مدرن در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنند. وینتر گفت: «یکی از مشتریان پلتفرم ما اعلام کرد 42 درصد در مصرف انرژی برای تهویه هوا صرفه‌جویی شده است و مشتری دیگری 84 درصد صرفه‌جویی در مصرف انرژی را گزارش کرده است. این امر همچنین منجر به کاهش تولید چندین تن گاز CO2 در سال شده است.»

جمع‌بندی

ارزیابی داده‌های مشتریان نشان می‌دهد که بهبود کیفیت هوا، منجر به کاهش 60 درصدی برگ‌های بیمار در گیاهان می‌شود و همچنین ازآنجاکه زمان کمتری برای تهویه هوا صرف می‌شود، می‌توان حدود 40 درصد در مصرف انرژی صرفه‌جویی کرد. علاوه بر این مزایای ذکرشده، نتیجه‌ی یک نظرسنجی نشان می‌دهد که 77 درصد از کارکنان به دلیل اکسیژن اضافی احساس بهتری در محیط کاردارند و 84 درصد از کارکنان احساس بهتری نسبت به محیط کارشان پیداکرده‌اند. باید توجه داشت که این مطلب درزمانی که با کمبود کارگران ماهر و افزایش رقبا مواجه هستیم، بسیار مهم می‌باشد. طبق گفته‌های وینتر، این‌یک عامل تعیین‌کننده در جستجوی شغل به ویژه برای جوانان است.

در حال حاضر، Oxygen at Work، به شرکت‌های بزرگی مانند «Lindt & Sprüngli»، «JLL»، «Ricola» و «IWG » و همچنین استارت آپ هایی مانند «Locatee»، «Starmind»، «Avrios»، «Teralytics» و بسیاری دیگر خدمات خود را ارائه می‌دهد.

”  گروه تبلیغات فضای سبز”(Smartlandscape)

آیا در مورد این‌که چقدر انرژی را می‌توانید با واردکردن گیاهان هوشمند به فضای اداری خود ذخیره کنید کنجکاو هستید؟ در محاسبه گر شرکت ما نسخه‌ی نمایشی از اکسیژن در محل کار موجود است لذا با آن می‌توانید تخمینی از پتانسیل ساختمان‌های اداری خود به دست آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست