لیورپول با«دیوار سبز طبیعی» جدید پاکیزه‌تر می‌شود

به گزارش گروه خبرگزاری تبلیغات فضای سبز،با طول 65 متر، دیوار سبز طبیعی در لیورپول، یکی از طولانی‌ترین دیوارهای سبز در انگلستان است و به‌عنوان بخشی از پروژه سلامت، موجب افزایش فضای سبز در مناطق شهری، بهبود کیفیت هوا و حمایت از سلامت و رفاه شهروندان می‌شود. این پروژه توسط سازمان جنگلبانی فارست (Mersey Forest) هدایت می‌شود و بودجه آن از طریق پروژه افق شهر سبز (Horizon 2020 Urban GreenUP) اتحادیه اروپا تأمین شده است. بیش از 14000 گیاه همیشه‌سبز، زنبورها و سایر گرده‌افشان‌ها را شامل شده و به‌واسطه آن مرکز شهر، سبزتر و ازنظر محیط‌ زیست پایدارتر خواهد بود.

محل نصب این دیوار سبز به‌گونه‌ای است که از مناطق عابر پیاده اطراف آن و ایستگاه اتوبوس میدان کوئینز نیز قابل‌مشاهده است. سنت جانز (st johns) یکی از معدود مراکز خرید در انگلیس است که از طریق ایده فضای سبز طبیعی چنین مزایایی را برای جامعه محلی به ارمغان آورده است. دیوار سبز طبیعی جدیدترین ابتکار در زمره پروژه‌های سبز می‌باشد که سنت جانز انجام داده است. در طول تابستان، این مرکز قصد دارد تا لانه‌های زنبورهای عسل را بر روی سقف خود ایجاد کند تا محل تجمع زنبورها و سایر گرده‌افشان‌ها در مرکز شهر باشد. پروژه گرین آپ (GreenUP) شامل 3.5 میلیون پوند بودجه اتحادیه اروپا برای مقابله با تهدیدات زیست‌محیطی است که سنت جانز یکی از زیرمجموعه‌های این پروژه در مرکز شهر به‌حساب می‌آید.

نیل اشکروفت (Neil Ashcroft)، مدیر مرکز خرید سنت جانز، در مورد نصب این دیوار می‌گوید: «ما امروز از نصب دیوار سبزمان هیجان‌زده‌ایم. در طی ماه‌ها کار سخت و با چالش انجام کار در طول بیماری همه گیر  کرونا  یا کویید-19 (Coronavirus)، ما یک ابتکار مهم را ارائه دادیم که نه‌تنها موجب افزاش فروش محصولات در مرکز خرید می‌شود بلکه به نفع جامعه محلی نیز می‌باشد. فضاهای سبز در بسیاری از مراکز شهر با یکدیگر فاصله چندانی ندارند و به‌عنوان یک مرکز خرید جامع می‌دانیم که نقش ما کمک به بهبود محیط‌زیست و ایجاد مزیت‌های گسترده برای افزایش کیفیت هوا، تنوع زیستی و سلامت و رفاه در سطح شهر است.»

کلر الور (Clare Olver) از جنگلبانی “تراست “ (Mersey Forest Trust) در استقبال از نصب این دیوار سبز در شهر اذعان داشت: «دیوار سبز طبیعی برای جذب گرده‌افشان‌ها بسیار مناسب خواهد بود هم‌چنین افزایش تنوع زیستی و سازگاری با تغییرات آب‌وهوا و سایر تجارت مفید را در پی خواهد داشت. 17 گونه از گیاهان در دیوار سبز وجود دارند که سازمان Biotecture (انجمن ایجاد دیواره‌های سبز) در هماهنگی با انجمن حامیان زنبورها، این دیوار را طراحی کرده است. ما مشتاقانه منتظریم ببینیم که چگونه این پروژه به همراه باغ جدید در بام تئاتر رویال (royal court theater) می‌تواند برای حیات‌وحش و مردم در قلب شهر ما سودمند باشد.

لورا رابرتسون کالینز (Laura Robertson-Collins)، عضو کابینه شورای شهر لیورپول در قسمت پایداری محیط‌زیست، گفت: «من از پیشرفت این پروژه که یکی از چندین پروژه در دست اجرا در سراسر لیورپول است، بسیار خوشحالم زیرا این پروژه کمک می‌کند مفهوم «شهر سبز» بهتر از قبل درک شود.» وی افزود:  همچنین در کنار این دیوار سبز در مرکز شهر، ما در تلاش هستیم تا با استفاده از آب طبیعی در پارک اوترسپول (Otterspool)، به بهبود تنوع زیستی در آنجا نیز کمک کنیم و با قرار دادن جزایر مصنوعی در دریاچه پارک سفتون (Sefton)، در فرآیند پاک‌سازی طبیعی آب و کاشت درختان با زهکشی پایدار در آن منطقه و بسیاری از پروژه‌های آزمایشی دیگر به محیط‌زیست کمک کنیم.

بیل آدی (Bill Addy)، مدیر اجرایی شرکت BID لیورپول، گفت: «دیوار سبز طبیعی در مرکز خرید سنت جانز خبر بسیار خوبی برای شهر است. این دیوار باعث می‌شود مرکز شهر ما سبزتر و ازنظر محیطی پایدارتر باشد. برای ما مهم است تجربه دیدار از شهر را برای بازدیدکنندگان مطلوب کنیم. ما مشتاقانه منتظر استقبال همگان برای دیدن این دیوار سبز در هفته‌های آینده خواهیم بود.»

پروژه پنج‌ساله GreenUP با متصدیان محلی ازجمله شورای شهر لیورپول، انجمن جنگلی تراست، شرکت BID لیورپول، دانشگاه لیورپول و همچنین سازمان‌هایی در شهر وایادولید اسپانیا و ازمیر ترکیه و پنج شهر دیگر در سراسر جهان همکاری
می‌کند.